Projektjeink

 Méh és méz

Mivel Zümi az osztályunk neve, jónak láttuk közelebbről is megismerkedni ezekkel a szorgalmas kis rovarokkal. 


2. osztály elején indult "A mézelő méhhárom hetes projektünknek méltó befejezése volt a Mézes napokon való részvétel, amelyet az Örösi Méhészegylet és az Udvarhelyszéki Mézlovagrend szervezett.


Több kép itt.


A TŰZ

Környékünkön a közelmúltban sajnos nagyon sok tűzeset fordult elő. Ezekről beszélgetve kiderült, hogy nagy az érdeklődés az őselemek iránt. Sokféle kérdés felmerült: mikor, hogyan fedezték fel, mire használjuk, hogyan védekezhetünk ellenük, hogyan állíthatjuk a szolgálatunkba? 
Ezért elhatároztuk, hogy közelebbről is megismerkedünk velük. 
Ebben az  évben a   kerül górcső alá. Minden hónapban más és más oldalról közelítjük meg. Munkáinkról a képek beszélnek bővebben.

Ha  a tűz mesélni tudna...

Mesélni a tűzről szép és jó, de tüzet rakni még jobb. Ezért, de nem csak, erdei iskolába mentünk Kalibáskőre. Jobbnál-jobb programok alatt ismételtük át azt, amit már tudtunk, illetve fedeztünk fel újabb dolgokat. 
Pénteken Lackó vezetésével erdei túrán vettünk részt, megfigyeltük a  különböző fafajtákat, megcsodáltuk a természet által létrehozott különlegességeket, a vulkáni kőzeteket, megkóstoltuk a finom borvizet. Délután tűzifát gyűjtöttünk, tüzet raktunk, megfigyeltük, hogyan égnek a különböző fafajták, a műanyag, a rongy. Ezután csoportokban leírtuk a tapasztaltakat.



Mogyorófapálcát szenesítettünk, ezzel rajzoltunk a terasz köveire.
Este tüzet raktunk, kenyeret pirítottunk, megsütöttük  a szalonnát, kolbászt - jól bevacsoráztunk.
Később Lehel és Noémi vezetésével fáklyát készítettünk, majd körbeülve a tüzet énekelgettünk.

Amint eléggé besötétedett, meggyújtottuk fáklyáinkat.
Ezután (többek nagy bánatára) eljött a lefekvés ideje.
 Másnap délelőtt megérkezett Ibolya néni. Mesét olvasott nekünk, majd a mese receptje alapján közösen megfőztük  a kőlevest.
Nagyon finomra sikeredett.










Ebéd után nekiláttunk  a kenyérsütésnek. Megfigyeltük az eszközöket, a hozzávalókat.Ibolya néni megmutatta, hogyan kell dagasztani, majd miután megkelt a tészta, mindenki formált magának egy kis cipót. Káposztalevélen bevetették a kemencébe, kb. fél óra múlva már kész is volt. Mindenki boldogan tartogatta markában a jó meleg, illatozó friss cipót.



 Kísérleteztünk az osztályban. Sajnos  pillanatkép csak egy pár készült: 



Kísérletezgettek otthon is. Ehhez ajánlok egy linket is:



 


 
Vulkán az üvegben - avagy a bor próbája
Figyelem! Ez  a kísérlet csakis eredeti szőlőborral működik.

Kíváncsian várjuk a kísérletek fényképes eredményeit (ha lehetséges).

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése